czwartek, 29 października 2015

Historia pewnej gminy

Na terenie Dolnego Ślaska znajduje się wiele gmin i miejscowości, które są poważnymi graczami na rynku turystycznym. Największy wzrost gospodarczy i turystyczny na tych terenach nastąpił po wejściu Polski do UE.

czarna góraNiedawno sama odwiedziłam Stronie Śląskie noclegi, zwiedziłam wiele ciekawych miejsc jak Twierdza Kłodzko, czy Jaskinia Niedźwiedzia i wiem, że na pewno nie był to pierwszy i ostatni wyjazd w tamte okolice.

Ponadto świetne szlaki do pieszych wędrówek i górskich przejażdżek na rowerze, to dzisiaj krajobraz Sudetów.

Krótka historia gminy Stronie Śląskie
Na samym początku XX wieku utworzono dominia o powierzchni 220 ha, będące własnością skarbu państwa. Dominia pierwotnie były dzierżawione, a później należało do Wrocławskiego Towarzystwa Ziemskiego i były parcelowane. 

W czasie I wojny światowej uregulowano koryto Białej Lądeckiej. Wykorzystywano do tego pracę rosyjskich jeńców wojennych. Omurowano też brzegi oraz zabudowano szereg małych stopni wodnych. Powierzchnię lasów systematycznie powiększano, wykupując działki od chłopów. 

W 1967 roku Stronie Śląskie otrzymało prawa miejsce. W lipcu 1997 roku miała miejsce tragiczna powódź, która wymagała dużych nakładów finansowych na odbudowę zniszczonej infrastruktury w kolejnych latach.

Rozwój turystyki
Na początku lat 90-tych XX wieku wzrosło znaczenie turystyki w życiu gospodarczym gminy. Do rozwoju bazy noclegowej i innych usług turystycznych w znacznej mierze przyczyniło się powstanie Ośrodka Narciarskiego "Czarna Góra" w Siennej, który od kilku lat należy do ścisłej czołówki narciarskich ośrodków w Polsce.

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej i utworzenia funduszy europejskich, gmina aplikuje i z sukcesem pozyskuje środki na inwestycje. Fundusze unijne pozyskiwane są przede wszystkim na infrastrukturę techniczną, a także na kulturę i turystykę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz