Fotografia to zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego.
Obecnie podstawowy podział technik fotograficznych wygląda następująco:
Obecnie podstawowy podział technik fotograficznych wygląda następująco:
- fotografia tradycyjna - dzieli się na fotografię monochromatyczną i fotografię barwną. Materiały fotograficzne dzieliły się na dwa rodzaje: do utrwalania obrazu w aparacie i podrukowane w postaci klisz ciętych i w postaci błon fotograficznych.
- szlachetne techniki fotograficzne - techniki oparte na wykorzystaniu światłoczułości.
- fotografia cyfrowa - rejestracja obrazu nie odbywa się na materiale światłoczułym, ale na urządzeniu optoelektronicznym zwanym matrycą zamontowaną w aparacie cyfrowym.
Bardzo często fotografię tradycyjną określa się mylnie jako fotografię analogową. Jest to poważny błąd, ponieważ mianem fotografii analogowej określa się proces reprodukcji obrazu z pomocą urządzeń elektronicznych analogowych. Wynikiem takiego działania światła na taki element światłoczuły jest powstanie sygnału analogowego, a nie efektu fotochemicznego na błonie filmowej.
Co ciekawe, fotografia pojawiła się na ziemiach polski już w roku 1839. A już rok później pojawiły się ilustrowane broszury poświęcone dagerotypii. Sam początek przemysłu fotograficznego to rok 1887, kiedy polski chemik założył w Warszawie fabrykę papierów fotograficznych FOTON.
Obecnie fotografia jest bardzo popularna ze względu na to, aparaty znajdują się we wielu urządzeniach. Dzisiaj każdy może być fotografem i choć nie robi takich zdjęć jak fotograf mielec, to może mianować się amatorem.
Dzisiaj robienie zdjęć to nie żadna sztuka jeśli chodzi o zdjęcia, które robimy na swój użytek. Każdy obecnie fotografuje wszystko, starając się uwieczni każdą ważniejszą chwilę. Ale czasem warto zatrudnić profesjonalistę, który zadba o wszystkie szczegóły.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz