piątek, 20 listopada 2015

Refundacja protezy

Każdy z nas albo boryka się z problemem braku zębów albo będzie się z nim borykał w przyszłości. Brak zębów niezależnie od przyczyny zawsze boli tak samo. Jednak dzisiejsza technologia potrafi temu zaradzić. Niestety NFZ implantów nie refunduje, a za protezę zapłaci dopiero, kiedy tracimy przynajmniej pięć zębów.

brak zębaPrzeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów objętych próchnicą. Ponad 40 % społeczeństwa w wieku powyżej 65 rokiem życia nie ma już żadnych zębów. Statystycznie co drugi Polak nie ma przynajmniej jednego zęba.

Jeśli ktoś z nas stracił jednego lub dwa zęby, musi sobie sam porazić. Nie da się z tym nic zrobić, pozostaje jedynie czekać, aż stracimy co najmniej pięć zębów albo zapłacić za prywatne leczenie.

Naturalnym wyjściem są oczywiście implanty i protezy. Niestety NFZ za implanty nam nie zapłaci. Co ciekawe, wyrywanie chorych zębów jest refundowane praktycznie bez ograniczeń. W sytuacji kiedy pragniemy wstawić nowego zęba, możemy to zrobić, ale jeśli zapłacimy. Wtedy możemy to uczynić prywatnie i praktycznie od ręku. I nie ma znaczenia o ile zębów chodzi.

Niestety taka przyjemność wciąż wiele kosztuje. Im mimo, iż pracownia protetyczna śląsk idzie nam na rękę, to musimy się liczyć ze sporymi wydatkami. Wszystko zależy od rodzaju protezy. Najdroższe są implanty, ponieważ całkowity koszt jednego implantu to 5 tysięcy złotych.

Wiele prywatnych gabinetów dentystycznych podpisuje kontakty z NFZ. Powstaje wtedy paradoksalna sytuacja, kiedy to protezę dla jednego zęba może robić ten sam dentysta, który wg przepisów NFZ zakładałby ją nam dopiero przy utracie pięciu.

Niestety wiele usług prywatnych i publicznych różni się. Chodzi przede wszystkim o tym, że pracując na kontrakcie dentyści mają narzucone refundowane materiały, na których muszą pracować. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz