poniedziałek, 21 września 2015

Ogrody francuskie

Uwielbiam podziwiać ogrody, szczególnie te, które stylizowane są na minione epoki. Ostatnio miałam okazję spacerować po kilku ogrodach, które do złudzenia przypominały swoim stylem ogrody francuskie.

Ogród francuski inaczej barokowy to styl aranżacji ogrodu zapoczątkowany we Francji w XVII wieku. Ten typ ogrodu powstał dzięki rozwojowi gospodarczemu i kulturalnemu Europy. Ogród osiągnął szczytową formę za Ludwika XVI. Idea natury w pełni zdominowanej i kontrolowanej przez człowieka. Ten styl szybko rozprzestrzenił się po dworach w całej Europie. W poszczególnych krajach kładziono nacisk na różne elementy ozdobne. Dopiero po klęsce Napoleona, kiedy rola Francji osłabła, w ogrodnictwie zapanował romantyczny styl angielski. Mimo to, ogrody w tym stylu są nadal utrzymywane.

Cechą typową dla tego stylu jest regularność kompozycji, które zwykle zaznacza się symetrią dwuboczną względem głównej alejki biegnącej przez środek ogrodu. Drzewa i krzewy formowano i strzyżono. Aleje, labirynty i punkty widokowe układały się w ogrodowe wnętrza o różnych funkcjach.

W barokowych ogrodach wielką rolę grały kontrast i światłocień. Starano się projektować tak, aby zachowywały cech dynamiczne, zwracały uwagę swoim bogactwem kształtów i kolorów oraz efektywnością i rozmiarami.

Najlepszy widok na główny ogród, zwykle umieszczony za pałacem, roztaczał się z okien sali balowej pałacu. W dalszej części ogrodu znajdowały się elementy charakterystyczne dla baroku i rokoka. Zazwyczaj umieszczano poza częścią parterową ogrodu.

Obecnie wiele osób stylizuje swoje skromne, przydomowe ogrody właśnie na te francuskie. Można to robić samemu lub oddać swój ogród w ręce specjalistów, którzy zajmują się wycinka drzew rybnik, koszeniem i zagospodarowywaniem terenów zielonych.  





wtorek, 15 września 2015

Różnice między obiektami

Wyjeżdżając na wakacje, czy urlop nie zajmujemy się sprawami czysto formalnymi. Według mnie powinniśmy się bardziej orientować w terminach związanych z turystyką.

Ostatnio zastanawiałam się na czym polega różnica miedzy pensjonatem, hotelem i motelem. Dla wszystkich jest to oczywiste, jednak przy większym zastanowieniu, nie potrafimy wskazać różnic.

A przecież rodzaje obiektów hotelarskich jest naprawdę wiele. Czasem można się pomylić w terminologii.

Do najpopularniejszych na pewno należą hotele. Są to obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług. Zaś motele to obiekty położone przy drogach, dysponujące parkingiem i posiadające co najmniej 10 pokoi.

Kolejnym obiektem jest pensjonat Karwia to obiekt posiadający co najmniej 7 pokoi, świadczący dla swoich klientów całodzienne wyżywienie. Istnieją również kempingi, czyli obiekty strzeżone, umożliwiające noclegi w namiotach, samochodach mieszkalnych i przyczepach samochodowych, oferujące przyrządzenie posiłków oraz  parkowanie samochodów.

Dodatkowo za inne obiekty, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie, uważa się także wynajmowane przez rolników pokoje oraz miejsca na ustawianie namiotów prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych. Do tego istnieją takie obiekty jak schroniska, schroniska młodzieżowe, pola biwakowe i szkolne schroniska młodzieżowe. Te ostatnie to placówki oświatowo  wychowawcze przeznaczone do grupowej lub indywidualnej turystyki młodzieżowej.

W zależności od wyposażenia i zakresu programu obsługowego, obiektom hotelarskim nadawane są kategorie:
1) hotele, motele i pensjonaty - pięć kategorii oznaczonych gwiazdkami;
2) kempingi - cztery kategorie oznaczone gwiazdkami;
3) domy wycieczkowe i schroniska młodzieżowe - trzy kategorie oznaczone cyframi rzymskimi.

poniedziałek, 14 września 2015

O walucie słów kilka

Podróżując po świecie można się natknąć na wiele nowych kultur, języków, no i oczywiście walut. Sama waluta to nazwa pieniądza, która obowiązuje w danym państwie. 

Waluta jest wtedy środkiem rozliczeniowym oraz środkiem regulowania płatności w transakcjach międzynarodowych. 

Obecnie, prawie we wszystkich państwach świata istnieje tylko jedna podstawowa jednostka monetarna oraz jednostka mniejsza, zwana często zdawkowa - jedna setna. Rzadziej stosowane są inne stosunki jak na przykład: Madagaskar - jedna piąta, Wietnam - jedna dziesiąta.

O walucie krajowej mówimy wtedy, gdy mamy na myśli jednostkę monetarną danego kraju. Walutę zagraniczną rozumiemy jako zagraniczny środek płatniczy. Do waluty zagranicznej zalicza się zagraniczne monety, banknoty, depozyty w bankach zagranicznych oraz inne zagraniczne płynne roszczenia finansowe.

Aby jednostka monetarna stała się walutą, musi być wymienialna na inne waluty, informuje o tym między innymi wymiana walut Tychy.


Spośród istniejących walut największe znaczenia mają: dolar amerykański, euro, frank szwajcarski, funt brytyjski oraz jen japoński. Waluty można również klasyfikować w różny sposób.

Najczęściej dzieli się je ze względu na ich znaczenie w międzynarodowych stosunkach finansowych na:
  • twarde - wymienialne praktycznie w każdym miejscu i czasie;
  • słabe - waluty o ograniczonej wymienialności, nie wolno ich wywozić z kraju np dinar tunezyjski.